İthalat İhracat Danışmanlığı Nedir?

İthalat ihracat danışmanlığı, küreselleşen dünya ekonomisiyle beraber doğan ve her geçen gün önemi artan bir iş koludur. Uluslarası şirketlerin dünyayı ekonomik bir köy olarak gördüğü günümüzde ithalat ihracat danışmanlığı bu ticareti kolaylaştıran bir faktör olmaktadır.

İthalat İhracat Danışmanlığı nedir

İthalat İhracat Danışmanlığı Terminolojisi

İthalat ihracat danışmanlığının derinlerine inmeden önce ithalat ve ihracat kelimelerinin terminolojisine bakmak gerekmektedir.
Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre ithalat: “ 1. isim, ticaret Başka bir ülkeden mal getirme veya satın alma, dış alım. 2. isim Bir ülke için başka bir ülkeden alınan malların bütünü.”
Yine Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre ihracat: “ Bir ülkenin ürettiği malları başka bir ülkeye veya ülkelere satması, dış satım”dır.
Türk Dil Kurumu Sözlüğünde ülkeler arası ticareti ön plana çıkarsa da, ithalat ve ihracatın büyük kısmı şirketler tarafından gerçekleştirilmektedir. İthalat ve ihracat yapan şirketlerin verileride TÜİK rakamlarına yansıyarak, ekonomi politikalarına yön vermektedir.
İhracat danışmanlığı ile ilgili blog yazımız için tıklayınız >>>

İthalat İhracat Danışmanlığını kimler yapar?

İthalat ihracat danışmanlığı bu konuda uzmanlaşmış kişiler tarafından yapılmaktadır ve bu kişilere İthalat ihracat danışmanı denilmektedir. Bu şirketlerde çalışan danışmanlar, ülkelerinin ekonomisini iyi bilip, sürekli takip etmektedir. Ülkelerinde üretilen ve dünya pazarlarında satılabilecek ürünleri yakından takip eder. Üretici şirketler İthalat ihracat danışmanlığı firmalarına başvuru yaparak ürünleri için Pazar arayışı talep ederler. İthalat ihracat danışmanı ürüne göre pazar araştırması yaparak, şirketin ihracat sürecinde profesyonel yol arkadaşı olmaktadır. Net-For İthalat ihracat danışmanlığı yılların deneyimi ve yüzerce referansıyla ithalat ihracat danışmanlığı firmaları arasında başı çekmektedir.

İthalat ihracat danışmanlığı firmalarında aranan özellikler nelerdir?

İthalat ihracat danışmanlığı hizmeti veren firmalarda aranması gereken en önemli özellik hizmet verdikleri ülkelerin siyasi, ekonomik ve sosyolojik özelliklerini iyi bilmesi ve analiz edebilmesidir. Eğer danışmanınız ürettiğiniz ürüne yabancıysa, ihracat yapılacak pazarı yanlış seçecektir. Aynı şekilde danışmanınız ürününüzü iyi tanıyor ama pazarı iyi tanımıyorsa yine başarılı bir ihracat veya ithalat gerçekleştiremeyecektir. Burada “Müslüman mahallesinde salyangoz satmak” deyimi doğru kullanışmış olacaktır. İyi bir ithalat ihracat danışmanında olması gereken özellikler yazımızda daha detaylı bilgi alabilirsiniz

İthalat İhracat Danışmanlığı Net-For Danışmanlık Farkı

Net-For Dubai'de şirket kurmak

İthalat ihracat danışmanlığı hizmeti veren Net-For, özellikle Dubai pazarında önemli bir yere sahiptir. Net-For danışmanlığı ile sizde işinizi Dubai’de  büyütebilir, tüm süreçlerde profesyonel destek ile ithalat ve ihracatı kolaylaştırabilirsiniz. Profesyonel ve size özel çözümler için; BİZİ ARAYIN veya BİZE YAZIN SİZİ AYARALIM!
Net-For ihracat danışmanlığı; Başarıya götüren kurumsal çözümler.

Bizimle Birlikte Dubai'ye İhracata Başlamak İster misiniz?

Sohbete Başla
Merhaba;
Size nasıl yardımcı olabiliriz?